Több programbeszámoló is született a 28. Szent Mihály Napok kapcsán, azonban úgy éreztük egyik sem nyújt betekintést a színfalak mögé, ezért igyekeztünk a szervezők és az önkéntesek gondolatait, meglátásait is összegezni ebben a pár sorban. A programkínálatban volt hagyományőrző, szórakoztató, kulturális, közösségi vagy éppen könnyűzenei program is. Mindez hozzájárult az esemény sokszínűségéhez, ugyanis bármilyen korosztály megtalálhatta a számára kedvező programot.
Kérdezhetnénk akár azt is, hogy mitől különleges a 28. Szent Mihály Napok az előbbiektől? Új programpontok, az időjárás miatt elmaradt a hagyományos lovas-szekeres felvonulás, ragyogó napsütést követő szakadó esőben végigtombolt koncert, vagy porfelhőt kavaró táncos mulatság a borkertben – mind olyan élmények, amelyek eddigi években egyáltalán vagy már rég nem voltak. Azonban egy rendezvénysorozatot különlegessé az tesz, ahogyan a szervezők hozzáállnak a munkához, a megmérettetésekhez, ahogyan a létrejövő helyzeteket és problémákat megoldják. Talán ez volt az első olyan év, amikor szombaton a rendezvény udvara annyira volt tele, ahogyan az csak vasárnap szokott, a felvonulás után. Gyönyörű napsütés és meleg időjárás – talán ez is titka a sikeres rendezvénynek. Vasárnap az eső és viharjelzés miatt a látogatók száma jelentősen csökkent az ezelőtti évekhez képest, azonban este, a Szikora Róbert és az R-Go koncertjén a sátor alatt is úgy szórakoztak a bátor rajongók, mintha azt napsütésben tették volna. Lehet a forralt bor hatása, de lehet az odatartozási érzés is. Igazság szerint, ahhoz, hogy egy esemény sikeres legyen, az kell, hogy a résztvevők azt érezzék, ott a helyük. És talán ettől lett különleges az idei kiadás. Hiszen a résztvevőktől ez volt a legtöbbet visszhangzott gondolat – eljöttünk, mert szeretjük, mert ekkor itt a helyünk. Ez az összetartozás.
„Jobb adni, mint kapni” – így szól magyar közmondásunk. De mennyire igaz ez ebben a helyzetben? A szervező és önkéntes csapat szerint a rendezvény különleges volt számukra, mivel:
- idén először éreztem úgy, hogy teljes mértékbe egy friss csapat vette át a szervezést, egy olyan csapat, akiben bízhatok, akik a szövetségeseim és akikre bármilyen helyzetben lehet számítani.
- igazán csak akkor látszik mi is a csapatmunka amikor együtt tudunk örülni a sikereinknek még olyan időkben is amikor úgy látszik sikertelen az egész.
- csapatunk tagjai megújultak, új ötleteket hozva a rendezvényhez. Ennek köszönhetően több korosztály figyelmét is felkeltettük, újabb programokkal – legyen ez könyvbemutató, gyerekfoglalkozás, bál, tánc vagy koncert – szép számban voltak résztvevők. Úgy gondolom, hogy a közös munka, egymás ötleteinek kidolgozása és megvalósítása közelebb hozta csapatunk tagjait.
- idén először szervezőként és önkéntes felelősként úgy éreztem, hogy ez a hét úgy a csapatunkat, mint személyiségeinket is fejlesztette.
- betekinthettem a szervezés mögé, éreztem, hogy mivel jár megszervezni egy eseményt és az önkéntességnek hála új barátokat is szereztem.
- jó volt a társaság, nem voltak konfliktusok és minden problémát megoldottunk közösen.
Mit is jelent mindez, a színfalak mögül nézve? Azt, hogy a rendezvény nem csak a felsorolandó programpontokból áll. Ez annál sokkal több. Közösségünk tagjai nem csupán azért jönnek, hogy részt vegyenek egy programon, hanem hogy találkozzanak egymással és örüljenek az együtt eltöltött időnek. Mert ahogyan valaki fogalmazott „minden évben eljövök, mert már csak itt találkozom a rég nem látott ismerőseimmel”. Ilyen elven, a jelen rohanó világban, az effajta összejövetelek nélkülözhetetlenek, egy egészséges közösség tovább éltetéséhez. És mi szükséges még? Az a marék lelkes fiatal, aki vállallja a munka javát, akik odaadóan, kitartóan, de legfőképpen lelkesen küzdenek meg a rendezvénysorozat minden kihívásával. Ők azok, akik nem hátrálnak meg az akadályok elől és nem adják fel, amikor a dolgok nem a terv szerint alakulnak. Fontos hangsúlyozni, hogy minden helyzetnek két oldala van: ahogyan a programokon való részvétel sem kötelező, úgy a szervezői munka sem.
Köszönjük közösségünknek, hogy támogatott lelkesedésével, hogy részt vettek eseménypontjainkon, hogy ötletekkel és javaslatokkal gazdagították a jövő évi rendezvénysorozatot. Köszönjük minden támogatónknak, a helyi vállalkozóknak, a Mol-Új Európa Alapítvány és a Communitas Alapítványnak, a Brassó Megyei Tanácsnak a pályázati támogatásokat, a partnereinknek, kiemelve a helyi iskolákat.
Hálásak vagyunk, amiért közösen hozhattuk létre rendezvényünket, hiszen mindez több, mint egy hagyományőrző, kulturális fesztivál. Ez az esemény a barcasági, hétfalusi összetartozás szimbóluma.
a HMIK csapat nevében írta Sipos Emese